Oulun Asuntomessupihat 2025

Kesän 2025 Oulun Asuntomessut avautuvat Hietasaaren vehreässä sydämessä – ja Lakka on mukana luomassa elämyksellisiä pihoja, jotka ovat sekä kauniita että kestäviä. Tänä vuonna messualueella voit tutustua kahteen upeaan Lakan pihakivikohteeseen: kohteeseen nro 19–20 Hietasaaren Gård ja kohteeseen nro 1 Huvilainen.
Hietasaaren Gård

Yhteisöllinen Gård – piha, joka yhdistää luontoa ja käytännöllisyyttä
Hietasaaren Gård on neljän pariskunnan yhteisasumisen taidonnäyte. Yhteneväiset, mutta eri sävyin elävät talot seisovat ryhdikkäästi rinnakkain. Katseenvangitsijana toimii yläkerran lyhtyikkuna, joka antaa talolle persoonallisen ilmeen – aivan kuin talo katsoisi puistoon uteliaana.
Talojen pohjaratkaisut ovat samankaltaiset, mutta pienet arkkitehtoniset erot, ikkunaratkaisujen suunnittelu ja sisustusvalinnat tekevät jokaisesta Gårdin talosta omanlaisensa. Ekologisuus on tärkeässä roolissa – osa taloista on eristetty hengittävällä ekovillalla ja kierrätetystä teräksestä valmistettu peltikatto sitoo rakennukset vastuulliseen rakentamiseen.
Entä pihat? Ne ovat monimuotoisia, vehreitä ja suunniteltu pölyttäjien paratiiseiksi. Gårdin kohteessa käytetyt Lakan pihakivet luovat rytmiä, ryhtiä ja rajauksia.



Kivien sävyt istuvat hienosti ympäröivään vihreyteen ja luovat pihaan tasapainoisen, luonnonläheisen tunnelman.
Gårdissa käytetyt pihakivet:
Huvilainen – näyttävä sisääntulo ja Loimumuurikiven ensiesiintyminen
Toinen Lakan kohteista löytyy aivan messualueen alusta: Lakka Kivitalojen kohde nro 1 Huvilainen. Tässä tyylikkäässä kohteessa katse kiinnittyy jo sisääntulossa huolella valittuihin kivituotteisiin.


Erityisesti Loimumuurikivi ansaitsee aplodit: siitä on rakennettu näyttävät istutusaltaat, jotka viimeistelevät Huvilaisen takapihan. Tämä uutuuskivi on täydellinen valinta moderniin kotipihaan.

Huvilaisessa käytetyt pihakivet
Tervetuloa messuille!